Watertown Boys

August 27, 2016


Results By Accelerated Race Management, LLC ARM

Overall Finish List - Boys

Default Division


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    285  Noah Zamzow-Schmidt   Madison West                            16:54.8  3:23/K    12
    2      2    205  Sam Bishop            Madison West                            16:59.0  3:24/K    12
    3      3    276  Sean Topel            Madison West                            17:01.1  3:24/K    12
    4      4    364  TJ Manning            Verona Area                             17:07.3  3:25/K    12
    5      5     99  Michael Swope         Hamilton                                17:07.8  3:25/K    11
    6      6    185  Kavanaugh FitzPatrick Lakeland                                17:08.0  3:26/K    11
    7      7    402  William Kitzhaber     Watertown                               17:08.7  3:26/K    11
    8      8    261  Jack Reed             Madison West                            17:10.0  3:26/K    11
    9      9    230  Daniel Jacobs         Madison West                            17:18.8  3:28/K    11
   10     10    180  Noah Bodewes          Lakeland                                17:20.1  3:28/K    10
   11     11    339  Peter Barger          Verona Area                             17:29.8  3:30/K    11
   12     12    240  Aaron Letcher         Madison West                            17:32.3  3:30/K    11
   13     13     94  Evan Selin            Hamilton                                17:39.7  3:32/K    10
   14     14    182  Darius Diver          Lakeland                                17:43.2  3:33/K    11
   15     15    102  Brian Wiedenfeld      Hamilton                                17:44.5  3:33/K    11
   16     16    307  Joshua Klahn          Oregon                                  17:46.6  3:33/K    12
   17     17    308  Hudson Kugel          Oregon                                  17:48.0  3:34/K    12
   18     18    411  Ben Schmied           Watertown                               17:51.0  3:34/K    11
   19     19    281  Manix White           Madison West                            17:52.1  3:34/K    10
   20     20    458  Austin Rendon         Waukesha South                          17:54.1  3:35/K    12
   21     21     92  Nicholas Schmidt      Hamilton                                17:59.3  3:36/K    11
   22     22     51  Pat Stiles            Fort Atkinson                           18:04.0  3:37/K    12
   23     23    155  Travis Luterbach      Kettle Moraine                          18:05.0  3:37/K    12
   24  (> 7)    255  Erik Nuenninghoff     Madison West                            18:08.3  3:38/K    10
   25  (> 7)    209  Noah Casey            Madison West                            18:09.7  3:38/K    11
   26     24    446  Ernesto Castro-Lopez  Waukesha South                          18:11.3  3:38/K    11
   27     25    186  Jack Garcia           Lakeland                                18:12.0  3:38/K    11
   28     26     69  Peyton Feudner        Hamilton                                18:12.2  3:38/K    10
   29     27    426  Ethan Carter          Watertown Luther Prep                   18:16.0  3:39/K    12
   30     28    350  Jason Ford            Verona Area                             18:16.3  3:39/K    10
   31     29    450  Brett Hunsanger       Waukesha South                          18:16.8  3:39/K    11
   32     30    129  Matthias Burrie       Kettle Moraine                          18:21.1  3:40/K    11
   33     31    187  Travis Gee            Lakeland                                18:22.8  3:40/K    12
   34     32     73  Zach Heckman          Hamilton                                18:27.2  3:41/K    10
   35  (> 7)    206  Roman Boswell         Madison West                            18:30.6  3:42/K    12
   36     33    179  Luke Bodewes          Lakeland                                18:35.2  3:43/K    12
   37     34    301  Sam Hakes             Oregon                                  18:39.7  3:44/K    12
   38     35    151  Erik Hovila           Kettle Moraine                          18:40.9  3:44/K    11
   39     36     79  Gavin Kuhlenbeck      Hamilton                                18:41.0  3:44/K    9 
   40  (> 7)    202  Christopher Bartho    Madison West                            18:41.1  3:44/K    12
   41     37    433  Nathan Riley          Watertown Luther Prep                   18:41.9  3:44/K    12
   42     38     20  Liam Taber            Baraboo                                 18:43.6  3:45/K    11
   43     39    359  Jared Jenkins         Verona Area                             18:43.7  3:45/K    11
   44  (> 7)    236  Matthew LaLuzerne     Madison West                            18:43.9  3:45/K    11
   45     40    409  Garrett Radtke        Watertown                               18:44.4  3:45/K    11
   46     41    310  Ben Lokuta            Oregon                                  18:44.5  3:45/K    12
   47  (> 7)    211  Lucas Crawford        Madison West                            18:44.6  3:45/K    11
   48     42    416  Miles Wackett         Watertown                               18:44.7  3:45/K    12
   49     43    177  Nick Yray             Kettle Moraine                          18:44.7  3:45/K    12
   50     44    358  Hari Jayaraaman       Verona Area                             18:44.7  3:45/K    11
   51     45      9  Garrett Exo           Baraboo                                 18:44.8  3:45/K    9 
   52     46     19  Jasper Swallen        Baraboo                                 18:45.8  3:45/K    11
   53     47     22  Mike George           Catholic Memorial                       18:58.9  3:48/K    10
   54     48    459  Draven Schilling      Waukesha South                          18:59.6  3:48/K    12
   55     49    420  Caleb Arndt           Watertown Luther Prep                   19:05.5  3:49/K    9 
   56  (> 7)    279  Max Walker            Madison West                            19:07.7  3:49/K    12
   57     50    183  Jim Drewry            Lakeland                                19:07.7  3:49/K    11
   58     51     31  Dan Rossi             Catholic Memorial                       19:08.5  3:50/K    12
   59  (> 7)    214  Adam Ellmann          Madison West                            19:09.1  3:50/K    12
   60  (> 7)     56  Blake Batzko          Hamilton                                19:10.2  3:50/K    12
   61     52     27  Grant Jones           Catholic Memorial                       19:12.7  3:50/K    10
   62  (> 7)     88  Cole Peske            Hamilton                                19:12.9  3:50/K    10
   63  (> 7)    254  Dejon Noel            Madison West                            19:13.3  3:51/K    12
   64     53     30  Paul Mrochinski       Catholic Memorial                       19:17.1  3:51/K    9 
   65     54     33  Sean Waldvogel        Catholic Memorial                       19:17.7  3:51/K    9 
   66  (> 7)    283  Ethan Yeck            Madison West                            19:18.8  3:52/K    12
   67     55    448  William Daniels       Waukesha South                          19:19.3  3:52/K    11
   68  (> 7)    237  Riley Lanham          Madison West                            19:20.2  3:52/K    11
   69     56    370  Cory Pedersen         Verona Area                             19:22.7  3:52/K    12
   70     57      2  Aaron Brekke          Baraboo                                 19:22.8  3:52/K    12
   71     58    449  Alfonso Diaz          Waukesha South                          19:25.1  3:53/K    12
   72     59    385  Will Zunker           Verona Area                             19:25.4  3:53/K    12
   73     60     40  Michael Leary         Fort Atkinson                           19:27.6  3:53/K    11
   74     61    294  Nathan Burchert       Oregon                                  19:28.8  3:54/K    12
   75     62     26  Troy Humpal           Catholic Memorial                       19:29.4  3:54/K    11
   76     63     24  Vince Haight          Catholic Memorial                       19:30.4  3:54/K    11
   77     64     55  Derek Vaillancourt    Fort Atkinson                           19:32.9  3:54/K    11
   78     65    441  Camden Sulzle         Watertown Luther Prep                   19:33.2  3:55/K    9 
   79  (> 7)    277  Luke Treiber          Madison West                            19:33.4  3:55/K    10
   80  (> 7)    264  Ben Ryan              Madison West                            19:34.3  3:55/K    12
   81  (> 7)    352  J.J. Gumieny          Verona Area                             19:34.9  3:55/K    10
   82     66    328  Alec Fruin            Turner                                  19:35.8  3:55/K    12
   83     67    332  Nate Johnson          Turner                                  19:37.8  3:55/K    11
   84  (> 7)     97  Garret Staab          Hamilton                                19:37.9  3:55/K    9 
   85     68    440  Elijah Strutz         Watertown Luther Prep                   19:38.1  3:56/K    9 
   86  (> 7)    251  Ian Murray            Madison West                            19:38.1  3:56/K    10
   87  (> 7)    101  Benjamin Weiss        Hamilton                                19:39.3  3:56/K    12
   88     69     13  Matt Lane             Baraboo                                 19:39.9  3:56/K    9 
   89     70    106  John Binns            Hartford Union                          19:42.5  3:56/K    11
   90  (> 7)    200  Henry Barford         Madison West                            19:43.5  3:57/K    12
   91  (> 7)    248  Nathan Millmann       Madison West                            19:44.0  3:57/K    12
   92  (> 7)     66  Ryan Coe              Hamilton                                19:45.7  3:57/K    11
   93     71    436  Andrew Scharf         Watertown Luther Prep                   19:46.1  3:57/K    12
   94  (> 7)    221  Quin Gallagher        Madison West                            19:46.1  3:57/K    11
   95     72    397  Gabe Gromowski        Watertown                               19:47.6  3:57/K    11
   96     73    292  Ben Boerigter         Oregon                                  19:53.4  3:59/K    11
   97  (> 7)    245  Sean Marquart         Madison West                            19:54.7  3:59/K    11
   98    DNS     32  Christian Soper       Catholic Memorial - A                   19:56.3  3:59/K    11
   99     74    293  Connor Brickley       Oregon                                  19:57.3  3:59/K    11
  100  (> 7)    319  Hogan Schulz          Oregon                                  19:57.5  3:59/K    10

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  101  (> 7)    229  Sam Hoyt              Madison West                            19:58.6  4:00/K    11
  102     75    400  Izak Jensen           Watertown                               19:58.7  4:00/K    9 
  103     76    431  Josiah Loersch        Watertown Luther Prep                   19:59.0  4:00/K    11
  104  (> 7)    377  Jacob Strohman        Verona Area                             20:00.6  4:00/K    11
  105  (> 7)    239  Max Lerner            Madison West                            20:00.9  4:00/K    11
  106  (> 7)    201  Will Barford          Madison West                            20:01.5  4:00/K    9 
  107  (> 7)    265  James Schaak          Madison West                            20:02.5  4:00/K    10
  108  (> 7)    361  Joe Kleese            Verona Area                             20:03.3  4:01/K    9 
  109     77    455  Noah Mroz             Waukesha South                          20:04.7  4:01/K    9 
  110     78    160  Joe Pachowitz         Kettle Moraine                          20:10.8  4:02/K    11
  111  (> 7)    225  Collin Henderson      Madison West                            20:12.3  4:02/K    10
  112  (> 7)    220  Andrew Frohna         Madison West                            20:12.8  4:02/K    12
  113  (> 7)    295  Sean Bychowski        Oregon                                  20:13.4  4:03/K    10
  114  (> 7)     74  Evan Hertzberg        Hamilton                                20:13.6  4:03/K    11
  115     79    392  Kurtis Seufzer        Waterloo                                20:15.1  4:03/K    12
  116  (> 7)     65  Mitchell Claas        Hamilton                                20:15.6  4:03/K    10
  117     80    417  Jared Wehking         Watertown                               20:16.6  4:03/K    11
  118  (> 7)    280  Lukas Wellenstein     Madison West                            20:16.6  4:03/K    11
  119  (> 7)    345  Luka DiMaggio         Verona Area                             20:19.8  4:04/K    9 
  120  (> 7)    313  Steele Mellum         Oregon                                  20:20.5  4:04/K    10
  121  (> 7)    401  Noah Jeseritz         Watertown                               20:23.7  4:05/K    10
  122     81    168  Jack Smith            Kettle Moraine                          20:25.0  4:05/K    12
  123  (> 7)    252  Langston Nashold      Madison West                            20:25.1  4:05/K    10
  124  (> 7)     98  Isaac Struebing       Hamilton                                20:27.2  4:05/K    10
  125  (> 7)    415  Joshua Vana           Watertown                               20:27.7  4:05/K    10
  126  (> 7)    451  Brycen Kirsch         Waukesha South                          20:28.5  4:06/K    9 
  127  (> 7)     75  Brandon Hoff          Hamilton                                20:29.6  4:06/K    10
  128     82    147  Ethan Helfenstien     Kettle Moraine                          20:29.9  4:06/K    11
  129     83    338  Cole Walker           Turner                                  20:30.0  4:06/K    12
  130  (> 7)    135  David Dreist          Kettle Moraine                          20:31.8  4:06/K    11
  131  (> 7)    249  Jackson Mozena        Madison West                            20:32.2  4:06/K    11
  132  (> 7)     28  Drew Kellman          Catholic Memorial                       20:32.6  4:06/K    11
  133     84    322  Caleb Baertchi        Turner                                  20:34.0  4:07/K    9 
  134  (> 7)    246  Eamon McGuigan        Madison West                            20:34.3  4:07/K    11
  135  (> 7)    222  Julian Gary           Madison West                            20:34.8  4:07/K    9 
  136     85    393  Brandon Springer      Waterloo                                20:34.9  4:07/K    10
  137  (> 7)    347  Erik Ehlenbach        Verona Area                             20:35.5  4:07/K    10
  138  (> 7)    422  Derek Bell            Watertown Luther Prep                   20:35.7  4:07/K    11
  139     86    335  William Neupert       Turner                                  20:36.5  4:07/K    10
  140  (> 7)     29  Ryan Kramer           Catholic Memorial                       20:36.7  4:07/K    9 
  141     87    121  Zane Apkarian         Johnson Creek                           20:37.8  4:07/K    11
  142  (> 7)    273  Henry Tennessen       Madison West                            20:39.3  4:08/K    12
  143  (> 7)    320  Hayden Storms         Oregon                                  20:39.6  4:08/K    12
  144  (> 7)    223  Eli Gore              Madison West                            20:39.9  4:08/K    9 
  145  (> 7)    410  Griffin Radtke        Watertown                               20:40.0  4:08/K    9 
  146  (> 7)    403  Hunter Kuester        Watertown                               20:41.6  4:08/K    12
  147     88     53  Tyler Vaillancourt    Fort Atkinson                           20:42.7  4:08/K    11
  148  (> 7)    207  Thomas Butler         Madison West                            20:44.6  4:09/K    12
  149  (> 7)    143  Riley Gryzwa          Kettle Moraine                          20:44.7  4:09/K    11
  150  (> 7)    228  Ben Hoyt              Madison West                            20:45.5  4:09/K    9 
  151  (> 7)    351  Ian Grossenbacher-McGlVerona Area                             20:46.5  4:09/K    10
  152  (> 7)     23  Patrick Gosenheimer   Catholic Memorial                       20:47.2  4:09/K    9 
  153  (> 7)    156  Chris Marshall        Kettle Moraine                          20:48.6  4:10/K    12
  154  (> 7)    366  Nathan Neitzel        Verona Area                             20:48.8  4:10/K    9 
  155     89     18  Alec Schmelzer        Baraboo                                 20:48.8  4:10/K    9 
  156  (> 7)    194  Tyler Teichmiller     Lakeland                                20:49.8  4:10/K    9 
  157  (> 7)     77  Ryan Kops             Hamilton                                20:51.1  4:10/K    10
  158  (> 7)     59  Jacob Bruns           Hamilton                                20:51.8  4:10/K    10
  159  (> 7)    343  Nolan Brenden         Verona Area                             20:53.0  4:11/K    10
  160  (> 7)    460  Ian Touchstone        Waukesha South                          20:54.3  4:11/K    12
  161     90    336  Josh Sagona           Turner                                  20:54.9  4:11/K    11
  162     91     10  John Goeckermann      Baraboo                                 20:55.0  4:11/K    9 
  163     92    324  Brinn Blum            Turner                                  20:56.5  4:11/K    11
  164  (> 7)    325  Carlin Burk           Turner                                  20:57.4  4:11/K    10
  165  (> 7)    412  Carter Stanton        Watertown                               20:58.2  4:12/K    11
  166  (> 7)    454  Ben Lipinski          Waukesha South                          20:58.6  4:12/K    10
  167  (> 7)     11  Josef Kohlman         Baraboo                                 20:59.1  4:12/K    9 
  168  (> 7)    425  William Carroll       Watertown Luther Prep                   21:01.0  4:12/K    9 
  169  (> 7)    274  Alex Thompson         Madison West                            21:02.4  4:12/K    12
  170  (> 7)    355  Wes Haessig           Verona Area                             21:02.6  4:12/K    10
  171     93    112  Zack Michalak         Hartford Union                          21:06.6  4:13/K    10
  172  (> 7)    314  Will Oelke            Oregon                                  21:08.2  4:14/K    10
  173  (> 7)    178  Connor Black          Lakeland                                21:09.8  4:14/K    10
  174  (> 7)     14  Nick Lee              Baraboo                                 21:10.8  4:14/K    12
  175  (> 7)    457  Noah Prudlo           Waukesha South                          21:12.5  4:14/K    11
  176  (> 7)    133  Jack Clementi         Kettle Moraine                          21:14.2  4:15/K    11
  177     94    390  Peter Miller          Waterloo                                21:14.6  4:15/K    11
  178     95    389  Eduardo Garcia        Waterloo                                21:15.4  4:15/K    11
  179  (> 7)    197  Vincent Yu            Lakeland                                21:15.7  4:15/K    11
  180     96     35  Ben Dresdow           Fort Atkinson                           21:16.6  4:15/K    11
  181     97    123  Cole Ducklow          Johnson Creek                           21:17.3  4:15/K    10
  182     98     43  Eli McCready          Fort Atkinson                           21:17.5  4:15/K    11
  183  (> 7)    257  Matt Powers           Madison West                            21:19.7  4:16/K    11
  184  (> 7)    165  Gavin Schopf          Kettle Moraine                          21:19.9  4:16/K    11
  185  (> 7)    418  Brendan Williams      Watertown                               21:20.2  4:16/K    10
  186  (> 7)    176  Ben Wondolkowski      Kettle Moraine                          21:20.3  4:16/K    12
  187  (> 7)     87  Michael Pappas        Hamilton                                21:21.0  4:16/K    10
  188  (> 7)     58  Matthew Bohlman       Hamilton                                21:21.9  4:16/K    10
  189  (> 7)     76  Samuel Kneer          Hamilton                                21:22.3  4:16/K    10
  190  (> 7)    161  Davis Parker          Kettle Moraine                          21:23.1  4:17/K    11
  191  (> 7)    317  Damien Rice           Oregon                                  21:25.9  4:17/K    9 
  192  (> 7)    105  Andrew Zeiler         Hamilton                                21:26.4  4:17/K    10
  193  (> 7)    148  Eli Hock              Kettle Moraine                          21:26.8  4:17/K    11
  194     99    387  MacLaughlin Conrad    Waterloo                                21:27.1  4:17/K    10
  195  (> 7)    380  Devin Volk            Verona Area                             21:28.4  4:18/K    9 
  196    100     46  Walter Moran          Fort Atkinson                           21:29.4  4:18/K    12
  197  (> 7)    175  Eric Wilke            Kettle Moraine                          21:31.8  4:18/K    11
  198  (> 7)    341  Jacob Bolduc          Verona Area                             21:33.4  4:19/K    11
  199  (> 7)    259  Siddhartha Raman      Madison West                            21:33.5  4:19/K    11
  200  (> 7)    349  Ben Felsheim          Verona Area                             21:34.3  4:19/K    11

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  201  (> 7)    367  Joshua Nybroten       Verona Area                             21:34.8  4:19/K    11
  202  (> 7)    404  Nathan Lampe          Watertown                               21:35.6  4:19/K    10
  203  (> 7)    413  Henry Strupp          Watertown                               21:38.2  4:20/K    9 
  204  (> 7)    208  Anders Carlsson       Madison West                            21:41.3  4:20/K    11
  205  (> 7)    321  Carson Timberlake     Oregon                                  21:45.0  4:21/K    11
  206  (> 7)    289  Tait Baldus           Oregon                                  21:45.0  4:21/K    11
  207  (> 7)    268  Dryden Schoepel       Madison West                            21:45.9  4:21/K    10
  208  (> 7)    453  Caleb Laux            Waukesha South                          21:46.2  4:21/K    10
  209  (> 7)    462  Shawn Weaver          Waukesha South                          21:46.6  4:21/K    10
  210  (> 7)    150  Justin Holub          Kettle Moraine                          21:48.2  4:22/K    10
  211  (> 7)    191  Matthew Reed          Lakeland                                21:48.5  4:22/K    12
  212  (> 7)    372  Dane Slinger          Verona Area                             21:50.4  4:22/K    11
  213    101    118  Tristen Christensen   Johnson Creek                           21:50.7  4:22/K    11
  214  (> 7)     45  Sebastian Mitchell    Fort Atkinson                           21:51.4  4:22/K    11
  215  (> 7)     96  Jack Shebuski         Hamilton                                21:51.6  4:22/K    10
  216  (> 7)    439  Jeremiah Stein        Watertown Luther Prep                   21:51.7  4:22/K    12
  217  (> 7)    444  Noah Backaus          Waukesha South                          21:52.3  4:22/K    10
  218  (> 7)    266  Joseph Schaak         Madison West                            21:53.8  4:23/K    9 
  219  (> 7)    424  Nathaniel Brauer      Watertown Luther Prep                   21:54.1  4:23/K    11
  220  (> 7)    212  Dante Diaz            Madison West                            21:54.2  4:23/K    12
  221  (> 7)    434  Christopher Robbert   Watertown Luther Prep                   21:54.8  4:23/K    12
  222    102    116  Ryan Schweitzer       Hartford Union                          21:57.6  4:23/K    12
  223  (> 7)    382  Josh Wampfler         Verona Area                             21:58.0  4:24/K    12
  224  (> 7)    398  Joseph Gross          Watertown                               21:58.4  4:24/K    11
  225  (> 7)    188  Grant Gibson          Lakeland                                22:00.7  4:24/K    11
  226  (> 7)     93  Andrew Schneider      Hamilton                                22:02.8  4:24/K    11
  227  (> 7)     61  Ben Cady              Hamilton                                22:02.9  4:24/K    11
  228  (> 7)     34  Braeden Calvillo      Fort Atkinson                           22:06.1  4:25/K    10
  229  (> 7)    134  Alex Cuahutle-Gar     Kettle Moraine                          22:06.2  4:25/K    11
  230    103    388  Carlos Garcia         Waterloo                                22:07.2  4:25/K    11
  231  (> 7)    192  Cody Schneider        Lakeland                                22:07.9  4:25/K    10
  232  (> 7)    169  Sam Stuckey           Kettle Moraine                          22:08.3  4:26/K    10
  233  (> 7)     48  Tadyn Punzel          Fort Atkinson                           22:09.1  4:26/K    12
  234  (> 7)    340  Jason Barr            Verona Area                             22:09.5  4:26/K    12
  235  (> 7)    423  Gabe Bickelhaupt      Watertown Luther Prep                   22:10.3  4:26/K    9 
  236  (> 7)    170  Ethan Suhr            Kettle Moraine                          22:13.6  4:27/K    12
  237  (> 7)     25  Jacob Holt            Catholic Memorial                       22:13.8  4:27/K    11
  238  (> 7)    363  Sam Makovec           Verona Area                             22:15.0  4:27/K    11
  239  (> 7)    144  Mahni Harvey          Kettle Moraine                          22:15.6  4:27/K    10
  240  (> 7)    272  Ryan Temple           Madison West                            22:15.9  4:27/K    10
  241  (> 7)    238  Aris Lemmenes         Madison West                            22:16.2  4:27/K    11
  242  (> 7)    360  Mulu Johnson          Verona Area                             22:17.2  4:27/K    9 
  243    104    119  Andrew Coopman        Johnson Creek                           22:17.7  4:27/K    10
  244    105    109  Carter Forseth        Hartford Union                          22:20.7  4:28/K    9 
  245  (> 7)     82  Dylan Melotik         Hamilton                                22:21.9  4:28/K    10
  246  (> 7)    166  JT Schultz            Kettle Moraine                          22:22.5  4:28/K    10
  247  (> 7)    241  Stefano Livorni       Madison West                            22:22.8  4:28/K    12
  248  (> 7)    371  Patrick Ross          Verona Area                             22:23.9  4:29/K    12
  249  (> 7)    154  Andre Lirette         Kettle Moraine                          22:25.1  4:29/K    11
  250  (> 7)     63  Thomas Casper         Hamilton                                22:25.5  4:29/K    12
  251  (> 7)    153  Kaiden Kleppe         Kettle Moraine                          22:26.1  4:29/K    10
  252  (> 7)    199  Joey Aman-Lavicky     Madison West                            22:26.3  4:29/K    9 
  253  (> 7)    430  Jacob Kopplin         Watertown Luther Prep                   22:27.4  4:29/K    12
  254  (> 7)    447  Eathan Colvin         Waukesha South                          22:30.5  4:30/K    10
  255  (> 7)    233  Lyle Kirsch           Madison West                            22:30.7  4:30/K    9 
  256  (> 7)    172  Carson Ulm            Kettle Moraine                          22:32.7  4:30/K    10
  257  (> 7)    303  Benjamin Hessler      Oregon                                  22:34.0  4:31/K    10
  258  (> 7)    421  Noah Arnold           Watertown Luther Prep                   22:35.3  4:31/K    12
  259  (> 7)    297  Sam Collins           Oregon                                  22:37.2  4:31/K    11
  260  (> 7)    196  Charlie Willms        Lakeland                                22:37.5  4:31/K    10
  261  (> 7)    126  Cedar Andrae          Kettle Moraine                          22:38.4  4:32/K    11
  262  (> 7)    158  Donovan Mueller       Kettle Moraine                          22:38.6  4:32/K    11
  263    106    115  Brady Purtell         Hartford Union                          22:38.6  4:32/K    10
  264  (> 7)    189  Aiden Graf            Lakeland                                22:38.7  4:32/K    10
  265    107    113  Andrew Myers          Hartford Union                          22:38.7  4:32/K    10
  266  (> 7)    299  Charles Donovan       Oregon                                  22:39.8  4:32/K    12
  267  (> 7)    198  Saylor Allen          Madison West                            22:40.8  4:32/K    10
  268  (> 7)    226  Andre Hermes          Madison West                            22:41.6  4:32/K    11
  269  (> 7)    354  Scott Haack           Verona Area                             22:42.2  4:32/K    10
  270  (> 7)    296  Will Cihla            Oregon                                  22:43.3  4:33/K    11
  271  (> 7)    346  Michael Egle          Verona Area                             22:43.3  4:33/K    11
  272    108    111  Matthew Melsheimer    Hartford Union                          22:43.4  4:33/K    12
  273  (> 7)    243  Dieder Maas           Madison West                            22:44.3  4:33/K    9 
  274  (> 7)    298  Ross Corell           Oregon                                  22:45.0  4:33/K    10
  275  (> 7)    213  Max Drexler           Madison West                            22:46.2  4:33/K    9 
  276  (> 7)    419  Gus Matson            Watertown                               22:46.5  4:33/K    10
  277  (> 7)    242  Alex Lyons            Madison West                            22:46.8  4:33/K    9 
  278  (> 7)    408  Bryce Olson           Watertown                               22:47.8  4:33/K    12
  279    109    391  Spencer Noel          Waterloo                                22:48.1  4:34/K    10
  280  (> 7)    167  Dane Sickinger        Kettle Moraine                          22:49.6  4:34/K    12
  281  (> 7)     54  Owen Yin              Fort Atkinson                           22:51.6  4:34/K    10
  282  (> 7)    171  Justin Tischaefer     Kettle Moraine                          22:53.1  4:35/K    9 
  283  (> 7)     71  Samuel Golding        Hamilton                                22:55.4  4:35/K    12
  284  (> 7)    146  Elijah Helfenstein    Kettle Moraine                          22:55.6  4:35/K    10
  285  (> 7)     85  Max Niebler           Hamilton                                22:57.6  4:35/K    9 
  286  (> 7)    312  Colin Meidl           Oregon                                  22:58.5  4:36/K    11
  287  (> 7)    329  Devon Harbison        Turner                                  22:58.6  4:36/K    9 
  288  (> 7)    330  Alex Himmelmann       Turner                                  22:58.8  4:36/K    10
  289  (> 7)    267  Teddy Scheckel        Madison West                            23:00.2  4:36/K    11
  290  (> 7)    250  Charles Mullen        Madison West                            23:00.8  4:36/K    12
  291  (> 7)    127  Conner Beres          Kettle Moraine                          23:03.2  4:37/K    11
  292  (> 7)    306  Devin Keast           Oregon                                  23:04.1  4:37/K    11
  293  (> 7)    174  Zack Weske            Kettle Moraine                          23:04.8  4:37/K    12
  294  (> 7)     42  Jeremiah Mansavage    Fort Atkinson                           23:05.3  4:37/K    10
  295  (> 7)     36  Hunter Furley         Fort Atkinson                           23:06.4  4:37/K    12
  296  (> 7)     60  Brandon Burke         Hamilton                                23:06.4  4:37/K    11
  297  (> 7)    224  Liam Gunn             Madison West                            23:07.8  4:37/K    9 
  298  (> 7)    162  Joe Patnode           Kettle Moraine                          23:10.8  4:38/K    12
  299  (> 7)    333  Josiah Moore          Turner                                  23:11.9  4:38/K    10
  300  (> 7)    305  Gabriel Karr          Oregon                                  23:21.3  4:40/K    10

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  301    110    122  Noah Argus            Johnson Creek                           23:23.1  4:41/K    12
  302  (> 7)    204  Graham Berridge       Madison West                            23:24.3  4:41/K    9 
  303  (> 7)    342  Gabe Bowman           Verona Area                             23:24.6  4:41/K    9 
  304  (> 7)    103  Michael Willey        Hamilton                                23:24.9  4:41/K    10
  305  (> 7)    396  Brian Frank           Watertown                               23:25.8  4:41/K    9 
  306  (> 7)    318  Garrett Schmidt       Oregon                                  23:28.1  4:42/K    10
  307  (> 7)    395  Gabe Elsen            Watertown                               23:28.9  4:42/K    12
  308  (> 7)    138  Jacob Flanagan        Kettle Moraine                          23:29.0  4:42/K    10
  309  (> 7)    104  Samuel Yarnot         Hamilton                                23:31.8  4:42/K    10
  310  (> 7)    247  Ian McPhee            Madison West                            23:32.6  4:42/K    9 
  311  (> 7)    219  Charlie Frey          Madison West                            23:33.3  4:43/K    9 
  312  (> 7)    427  Ethan Horn            Watertown Luther Prep                   23:34.5  4:43/K    9 
  313  (> 7)    406  Ryan Mitchell         Watertown                               23:35.7  4:43/K    9 
  314  (> 7)    337  Jacob Smith           Turner                                  23:36.8  4:43/K    10
  315  (> 7)    291  Luke Beirne           Oregon                                  23:36.9  4:43/K    9 
  316  (> 7)    234  Reid Kuenzi           Madison West                            23:37.7  4:43/K    9 
  317  (> 7)     21  Justin Brayer         Catholic Memorial                       23:37.8  4:43/K    9 
  318  (> 7)    269  Jonah Sebranek        Madison West                            23:38.7  4:44/K    9 
  319    111    124  Jon Karczewski        Johnson Creek                           23:42.2  4:44/K    10
  320  (> 7)    184  Brady Edwards         Lakeland                                23:43.2  4:45/K    9 
  321  (> 7)    125  Will Nelson           Kettle Moraine                          23:44.5  4:45/K    10
  322  (> 7)    435  Luke Ruehrdanz        Watertown Luther Prep                   23:45.5  4:45/K    11
  323  (> 7)    353  Joe Guy               Verona Area                             23:47.8  4:45/K    11
  324  (> 7)    323  Andres Beltron        Turner                                  23:48.6  4:46/K    9 
  325  (> 7)    164  Trevor Schepp         Kettle Moraine                          23:49.6  4:46/K    10
  326  (> 7)    216  Jack Fain             Madison West                            23:53.1  4:47/K    11
  327  (> 7)    304  Sawyer Hughes         Oregon                                  23:54.5  4:47/K    11
  328  (> 7)     38  Ryan Hartman          Fort Atkinson                           23:56.4  4:47/K    9 
  329  (> 7)    290  Ethan Bauer           Oregon                                  24:00.2  4:48/K    10
  330  (> 7)    326  Cameron Covey         Turner                                  24:00.2  4:48/K    10
  331  (> 7)    203  Joshua Beamsley       Madison West                            24:03.2  4:49/K    10
  332  (> 7)     47  Nick Nandory          Fort Atkinson                           24:04.1  4:49/K    11
  333  (> 7)    215  Gabe Espinoza-ForlenzaMadison West                            24:04.2  4:49/K    10
  334  (> 7)      3  Nash Brickl           Baraboo                                 24:06.6  4:49/K    11
  335  (> 7)     50  Devin Riggs           Fort Atkinson                           24:08.9  4:50/K    12
  336  (> 7)    374  Jack Snodgrass        Verona Area                             24:11.2  4:50/K    11
  337  (> 7)     37  Mitchell Goldsmith    Fort Atkinson                           24:12.1  4:50/K    9 
  338  (> 7)     52  Austin Trevino        Fort Atkinson                           24:12.1  4:50/K    12
  339  (> 7)    443  Henry Zhang           Watertown Luther Prep                   24:12.9  4:50/K    9 
  340  (> 7)    309  Sawyer LaChance       Oregon                                  24:14.3  4:51/K    11
  341  (> 7)    107  Brandon Cherney       Hartford Union                          24:16.4  4:51/K    11
  342  (> 7)     81  James Lucas           Hamilton                                24:18.0  4:52/K    11
  343  (> 7)     62  Joseph Cady           Hamilton                                24:19.3  4:52/K    9 
  344  (> 7)     91  Anthony Schmidt       Hamilton                                24:19.8  4:52/K    11
  345  (> 7)    258  David Procise         Madison West                            24:21.3  4:52/K    10
  346  (> 7)    244  William Mandel        Madison West                            24:27.3  4:53/K    10
  347  (> 7)    128  Jack Buchta           Kettle Moraine                          24:28.0  4:54/K    10
  348  (> 7)    445  Nicholas Castillo     Waukesha South                          24:30.4  4:54/K    9 
  349  (> 7)    163  Ki Sakuma             Kettle Moraine                          24:33.6  4:55/K    11
  350  (> 7)    100  Bennett Vance         Hamilton                                24:35.9  4:55/K    11
  351  (> 7)    399  Robert Harris         Watertown                               24:37.7  4:55/K    12
  352  (> 7)    263  Jahan Sumiarta        Madison West                            24:40.9  4:56/K    12
  353  (> 7)    284  Brian Yin             Madison West                            24:44.9  4:57/K    12
  354  (> 7)    231  David Ji              Madison West                            24:45.3  4:57/K    12
  355  (> 7)    300  Connor Faris          Oregon                                  24:49.9  4:58/K    9 
  356    112    120  Jamison Richardt      Johnson Creek                           24:52.3  4:58/K    10
  357  (> 7)    316  Sam Pieper            Oregon                                  24:55.3  4:59/K    11
  358  (> 7)    405  Sean McCloskey        Watertown                               25:01.0  5:00/K    9 
  359  (> 7)     39  Ben Hess              Fort Atkinson                           25:01.1  5:00/K    10
  360  (> 7)    407  Jay Mulligan          Watertown                               25:02.3  5:00/K    10
  361  (> 7)     15  Trenton Nickel        Baraboo                                 25:06.0  5:01/K    10
  362  (> 7)     78  Noah Kristensen       Hamilton                                25:11.1  5:02/K    11
  363  (> 7)    438  Joshua Snyder         Watertown Luther Prep                   25:12.0  5:02/K    12
  364  (> 7)     90  Austin Rovge          Hamilton                                25:14.3  5:03/K    12
  365  (> 7)    260  Will Ranheim          Madison West                            25:15.2  5:03/K    10
  366  (> 7)    362  Griffin Loiselle      Verona Area                             25:16.5  5:03/K    12
  367  (> 7)    108  Ted Colwell           Hartford Union                          25:17.6  5:03/K    10
  368  (> 7)    365  Nolan Mccormick       Verona Area                             25:17.9  5:03/K    11
  369  (> 7)     41  Tony Maffiola         Fort Atkinson                           25:25.1  5:05/K    11
  370  (> 7)    270  Patrick Severson      Madison West                            25:27.3  5:05/K    9 
  371  (> 7)    373  Max Smith             Verona Area                             25:27.6  5:05/K    9 
  372  (> 7)    287  Blake Anderson        Oregon                                  25:36.2  5:07/K    9 
  373  (> 7)    217  Gus Faye              Madison West                            25:39.4  5:08/K    12
  374  (> 7)    442  Nathan Wildauer       Watertown Luther Prep                   25:39.9  5:08/K    9 
  375  (> 7)    190  Dillon Kunelius       Lakeland                                25:45.7  5:09/K    10
  376  (> 7)    432  Colin Neville         Watertown Luther Prep                   25:48.2  5:10/K    9 
  377  (> 7)    253  Silas Nicol           Madison West                            25:53.6  5:11/K    9 
  378  (> 7)    235  Michael Kuhn          Madison West                            25:59.6  5:12/K    9 
  379  (> 7)    452  Elijah Klett          Waukesha South                          26:02.9  5:12/K    12
  380  (> 7)    282  Troy Wilson           Madison West                            26:06.4  5:13/K    10
  381  (> 7)    288  Tyler Bade            Oregon                                  26:07.2  5:13/K    11
  382  (> 7)    286  Henry Zavos           Madison West                            26:11.2  5:14/K    10
  383  (> 7)    464  Hunter White          Waukesha South                          26:18.8  5:16/K    11
  384  (> 7)    256  Tom O'Shea            Madison West                            26:23.0  5:17/K    9 
  385  (> 7)    437  Jacob Schwark         Watertown Luther Prep                   26:34.9  5:19/K    10
  386  (> 7)     57  Bryce Batzko          Hamilton                                26:38.4  5:20/K    11
  387  (> 7)    271  Toby Siebert          Madison West                            26:40.6  5:20/K    9 
  388  (> 7)    414  Joshua Teska          Watertown                               26:41.8  5:20/K    9 
  389  (> 7)    157  Paul Moyer            Kettle Moraine                          26:46.0  5:21/K    11
  390  (> 7)    394  Miguel Diaz           Watertown                               26:47.4  5:21/K    12
  391  (> 7)     84  Dillon Moore          Hamilton                                26:54.8  5:23/K    10
  392  (> 7)      7  Mac Deyo              Baraboo                                 26:58.1  5:24/K    12
  393  (> 7)    428  James Ji              Watertown Luther Prep                   27:03.5  5:25/K    9 
  394  (> 7)     68  Jacob Egloff          Hamilton                                27:07.3  5:25/K    10
  395  (> 7)    159  Alex Neimon           Kettle Moraine                          27:31.0  5:30/K    9 
  396  (> 7)     49  Aidan Riggs           Fort Atkinson                           27:42.1  5:32/K    10
  397  (> 7)    131  Anthony Cattami       Kettle Moraine                          27:44.3  5:33/K    11
  398  (> 7)    141  Josh Garvens          Kettle Moraine                          27:45.2  5:33/K    10
  399  (> 7)    142  Kenny Gonzalez        Kettle Moraine                          27:47.2  5:33/K    9 
  400  (> 7)    232  Wilson Kilmer         Madison West                            28:00.6  5:36/K    10

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  401  (> 7)    311  Devin Meester         Oregon                                  28:03.8  5:37/K    11
  402  (> 7)    140  Jake Garvens          Kettle Moraine                          28:12.3  5:38/K    10
  403  (> 7)     86  Ben Nolde             Hamilton                                28:18.4  5:40/K    12
  404  (> 7)      6  Chandler Dance        Baraboo                                 28:34.0  5:43/K    9 
  405  (> 7)    193  Reed Smolinski        Lakeland                                29:15.5  5:51/K    11
  406  (> 7)    429  Eric Jiang            Watertown Luther Prep                   29:26.2  5:53/K    9 
  407  (> 7)    456  Tyler Norton          Waukesha South                          29:34.8  5:55/K    10
  408  (> 7)    381  Zack Wait             Verona Area                             29:42.3  5:56/K    12
  409  (> 7)    117  Shawn Stamm           Hartford Union                          29:46.2  5:57/K    9 
  410  (> 7)     67  Jacob Dye             Hamilton                                29:50.2  5:58/K    10
  411  (> 7)    130  Rory Carraher         Kettle Moraine                          30:12.2  6:02/K    11
  412  (> 7)    145  Jack Hawley           Kettle Moraine                          31:55.8  6:23/K    10
  413  (> 7)    344  Patrick Colquhoun     Verona Area                             32:14.4  6:27/K    9 
  414  (> 7)     44  Kory Bina             Fort Atkinson                           32:50.8  6:34/K    10
  415  (> 7)    804  Nate Nemmers          Watertown Luther Prep                   34:11.9  6:50/K    10
  416  (> 7)    368  Connor Olson          Verona Area                             36:29.4  7:18/K    9 
  417  (> 7)    348  Sebastian Ehlke       Verona Area                             36:51.7  7:22/K    9 
  418  (> 7)    378  Rory Swanson          Verona Area                             37:17.2  7:27/K    9